představení projektu stopkazům.cz

ÚVOD

Vytvořili jsme v ČR ojedinělý dlouhodobý projekt zaměřený na zubní prevenci, jenž je pod záštitou neziskové společnosti Arak o.p.s., jenž spouštíme u příležitosti Světového dne ústního zdraví se svými partnery v Olomouckém kraji.

„Zatímco v minulých deseti letech jsme se zaměřovali zejména na vzdělávání odborníků, nyní chceme oslovit především laickou veřejnost. Jedním z motivů je fakt, že dochází k rozevírání nůžek mezi možnostmi nynější stomatologie a znalostmi laické veřejnosti. Mnohé lze sice najít na internetu nebo v nejrůznějších tiskovinách, ale zkušenosti ukazují, že lidé mají málo informací o nejméně ekonomicky náročných a efektivních postupech při ochraně zubů před poškozením. To se chceme pokusit změnit.

Chceme, aby měl každý přístup k jakési kuchařce, jak chránit zuby. Naším záměrem je také vytvořit databázi subjektů, které se zabývají preventivními programy v zubním lékařství.

Vycházíme mimo jiné,  ze statistických-vědeckých dat a zaměřujeme se na pět statististicky nejčastějších hříchů z hlediska péče o chrup. Výzkumy třeba ukazují, že polovina lidí si čistí zuby jen jednou denně a 60% dospělých nechodí 2x ročně k zubaři atp.

Na webu tak najdete 5 předsevzetí, jejichž dodržování považujeme z hlediska prevence za nejstěžejnější. Dále pak online test, který si můžete vyplnit a přidat se tak k výzvě!“.

MUDr. Ladislav Kortovička, autor projektu